Mina konstsmycken designas alla av mig Kajsa Fasth och varje detalj är noga utvalda för varje unik blomma. Ingen blomma är den andra lik som par vilket gör att
Mina konstsmycken designas alla av mig Kajsa Fasth och varje detalj är noga utvalda för varje unik blomma. Ingen blomma är den andra lik som par vilket gör att alla smycken som skapas är one of a kind. Jag massproducerar inga av mina smycken utan skapar dem alltid efter känsla vilket ger dem effekten av liv, som att dom får en själ. Så vill du ha ett smycke som ingen annan har så har du hittat helt rätt.
All tillverkning av konstsmycken sker i Munkedal i Västra Götalands län (Bohuslän)
Soleil Enchanté (Förhäxad Sol)
Konstverk av solen själv? Halsbandet Är gulmetallic som även skiftar i antikguld på utvalda ställen, en otrolig kombo. Detaljer som applicerats är Swarovski sockerliknande frostning som ger så fin struktur på bladens ändar och spetsigare detaljer. Gnistrande kristaller i CZ och pistiller med Swarovski kristaller och guldpläterade detaljer. Ett unikt smycke för alla tillfällen.
Kedjan ingår och är i basen mässing med guldplätering i 18K guld, reglerbar med + 5 cm.
Jag använder mig av ett material som kallas polymerlera, vilket gör att smyckena är otroligt lätta att bära oavsett storlek. Effekterna som jag skapar gör jag genom att handmålade varje blad en efter en för att skapa djup & vackra effekter. Alla mina smycken är unika konstverk till just dig.
Mått blomma
Diameter: ca 8 cm
Höjd: ca 3 cm
Mått Kedja:
Längd: ca 41 cm + 5 cm förlängningskedja
Tjocklek: 2 mm 18K guldpläterad mässingkedja
Reglerbar: 5 cm